Köpeğinizi Gezdirmeyi Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları

Baltalar elimizde, uzun ip belimizde...

Baltalar elimizde, uzun ip belimizde…

Köpeğinizi Gezdirmeyi Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları

 

Köpeklerin her gün dolaşmaya ihtiyacı vardır. Sadık dostlarımızı, sadece tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için kısa yürüyüşlere çıkartmak yeterli değildir. Onları her gün biriken günlük enerjilerini boşaltabilecekleri sürede yürütmeliyiz. Peki bu durum günlük bir rutine dönüşüp, can sıkıcı bir hal aldığında ne yapmalıyız?

 

İşte size yürüyüşleri daha eğlenceli hale getirmenize yardımcı olacak birkaç fikir. 

 

Yürüyüş Zamanını Uzatıp Araya Aktiviteler Sıkıştırın

Yürüyüşler genellikle evden çıkıp biraz dolaşıp eve geri dönme şeklinde yapılır. Bu durumdan mükemmel bir fırsat yaratabiliriz. Köpeğinizi, iyi geçen bir yürüyüşün ardından eve gitmek yerine, onu bir kafeye götürerek ödüllendirebilirsiniz. Böylece o yürüyüş sonrası bir kap suyunu içip dinlenebilir, siz de kahvenizi yudumlamanın keyfini çıkartabilirsiniz. 

Rotanızda Değişiklikler Yapın

Çoğu köpek sahibi, köpeği ile her gün aynı rotada yürür. Bunun nedeni bölgeyi iyi bilmeleri ve çevredeki köpekleri tanımaları olabilir. Fakat her gün aynı yoldan yürümek hem sizin, hem de köpeğinizin monotonluktan sıkılmanıza yol açabilir. Köpeğinizin ilgisini geri kazanmak için yolu tamamen değiştirmenize gerek yok, sadece bir paralel sokaktan geçmeniz bile onun için yürüyüşü çok daha eğlenceli hale getirecektir. Tabi sizin için de. 

Yürüyüşe Ara Verip Komut Çalışmaları Yapın

Yürüyüşe çıkarken, köpeğinize fark ettirmeden yanınıza ödül mamaları alın. Yürüyüşün iyi gittiği bir esnada, köpeğinizin bildiği bir komut verin. Köpeğiniz talebinizi yerine getirdiğinde onu ödüllendirerek şaşırtın. Bu sayede köpeğinizin sizi daha çok kontrol etmesini ve birlikte daha da uyumlu bir yürüyüşü garantilemiş olursunuz. 

Yürüyüşe Ara Verip Köpeğinizle Oyun Oynayın

Köpeğinizle yürüyüşü tamamlayıp eve dönmek yerine onunla bir parka kadar yürüyebilirsiniz. Bu sayede sakince yanınızda yürüyen köpeğinizi,  parkta oyun oynayarak ödüllendirebilirsiniz. Köpeğinizin sadece uyumlu geçen bir yürüyüşün ardından parkta oyun oynayabileceğini anlaması uzun sürmez. Onunla 10 dakika top oynamanız hem kalan enerjinin yakılmasını hem de gelecek yürüyüşlerin de uyumlu geçmesini sağlayacaktır. 

Diğer Köpek Sahipleri ve Köpekleri ile Beraberce Yürüyün

Köpeği olan bir arkadaşınızın size eşlik etmesi, yürüyüşlerin sizin için daha keyifli geçmesi anlamına gelir. Beraberce keyifle yapılan yürüyüşün süresi uzar. Bu sayede hem köpekler, hem de sahipleri için mükemmel bir kazan, kazan ve sosyalleşme durumu oluşur. Eğer yakınlarınızda köpeği olan bir arkadaşınız yoksa dert etmeyin. Mahallenizde mutlaka köpeklerinizi beraberce yürütebileceğiniz birileri vardır.

 

Ya siz sadık dostunuzla yaptığınız yürüyüşleri daha eğlenceli hale getirmek için neler yapıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

 

 

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Yummly

COPYRIGHT © 2024 | Designed and Developed by UĞUR CİHAN AĞIRBAŞ