Köpeğinizi Gezdirmeyi Kolaylaştırmanın Yolları

Hadi dostum biraz dolaşalım.

Hadi dostum biraz dolaşalım.

Köpeğinizi Gezdirmeyi Kolaylaştırmanın Yolları

 

Köpeğinizi dolaştırmak, ona sunabileceğiniz en etkili enerji yakma yöntemidir. Köpeğiniz için, çevresiyle etkileşim içine girebilmesinin de tek yolu yine yürüyüşlerdir.  Köpekler açısından vazgeçilmez olan yürüyüşler, biz köpek sahipleri için de çok değerlidir. Köpeğimizi gezdirmek, bize sürüdeki konumumuzu sağlamlaştırma olanağı sunar. Ayrıca bizler için daha sağlıklı bir yaşamında anahtarıdır.

Yürüyüşler, sadık dostlarımızla paylaşabileceğimiz en eğlenceli ve kaliteli zaman dilimi olmaya adaydır. Fakat bu ideal duruma, emek vermeden ulaşmak mümkün değil.

Köpek Dolaştırmanın Zorluklarını Yok Edin

Köpeğinizle keyifli bir yürüyüş yapabilmeniz için öncelikle bu aktivitede sizi zorlayan faktörleri yok etmelisiniz. Yürüyüşlerin daha eğlenceli hale getirilmesi ancak bu aşamadan sonra hedeflenebilir.

İşte yapmanız gerekenler;

Köpeğinize Zaman Ayırın

Yaşam kalitenizi arttırmak için evinizi bir hayvanla paylaşmaya karar verdiniz. Yeni arkadaşınız bir kedi, kuş hatta bir balık bile olabilirdi. Fakat siz de bizim gibi, bir köpeğin hayatınızda aktif rol oynamasını tercih ettiniz. İşte sadık dostunuzu evinize getirdiğiniz an, bazı yükümlülükleri de hayatınıza eklemiş oldunuz.

Bir köpek sahibinin en temel sorumluluğu günün en az 3 saatini köpeğine ayırmaktır. Bu süreyi köpekle beraber geçirmek değil, onunla ilgilenmek adına verimli kullanmak gerekir.  Köpeğinize ayıracağınız 3 saatin, 2 saatini sabah ve akşam yürüyüşlerine, kalan 1 saati ise sosyalleşmeye ayırmanızı tavsiye ederiz.

Heyecanı Yönetmeyi Öğrenin

Köpeğinizi yürüyüşe çıkartırken dikkat etmeniz gereken faktörler daha kapıdan çıkmadan başlar. Öncelikle köpeğinizin heyecanını kontrol edebilmeniz için, kendi sakinliğinizi koruyabilmelisiniz. Unutmayın, konu köpekler olduğunda heyecanlı tavırlar genellikle hataları tetikler.

Köpeğinizin dolaşmaya çıkacağını anladığında heyecanlanması gayet doğaldır. Bu durumda yapmanız gereken, köpeğinizin sakinleşebilmesi için ona 1-2 dakika vererek beklemektir. Köpeğinizin heyecanla dışarı çıkamayacağını anlamasını sağlamak için bu yöntemi 1’den fazla kere tekrarlamanız gerekebilir.

İşe ya da okula geç kalma endişesi taşırken köpeğinizin sakinleşmesini beklemek, sizin de sakinliğinizi yitirmenize yol açabilir. Bu sebeple tavsiyemiz, sabah kalkış saatinizi yarım saatlik bir yürüyüş için 1 saat vakit ayırabilecek şekilde planlamanızdır.

Tasmanın Kontrolü Sizde Olsun

Köpeğimizi dolaştırmanın, sürüdeki konumumuzu sağlamlaştırma olanağı sunduğundan bahsetmiştik. Yürüyüşü domine edebilmek sürüde, liderin görevidir. Köpekler sürü halinde dolaşırken, nereye, hangi hızla gidileceğini lider belirler. Sürü ister 2, ister 22 bireyden oluşsun fark etmez.  Lider sürüsünün ön bölümünde sürüye gideceği yolda önderlik eder. Su içmek, koklayarak bölgeyi kolaçan etmek ya da tuvalet gibi ihtiyaçların bile ne zaman giderileceğine lider karar verir.

Doğal bir sürü lideri, sürüsünün kontrolünü sadece liderlik duruşu sayesinde yaydığı enerji ile sağlar. Bizim ise, üst düzey yardım sağlayan tasmalarımız var. Bu durumda üzerimize düşen görev, liderlik duruşu sergileme konusunda ustalaşırken tasma kullanma becerilerimizi geliştirmektir.

Profesyonel Yardım Almaktan Kaçınmayın

Köpeklerimiz ile keyifli bir yürüyüşün tadını çıkartmak, biz köpek sahiplerinin mutlaka yaşaması gereken bir deneyim. Yürüyüş, köpeğimiz ile kuracağımız o sihirli bağlılığın olmazsa olmazı. Bu sebeple, köpeğini dolaştırırken zorlanan köpek sahipleri için hazırladığım bu yazıda anlattıklarım çok önemli. Yazıda vurgulanan maddeleri uygulamada zorluk çekerseniz ümitsizliğe kapılmayın. Köpek Sahibi Koçu yardıma hazır.

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Yummly

COPYRIGHT © 2024 | Designed and Developed by UĞUR CİHAN AĞIRBAŞ