Köpek Davranış Bozukluğu Rehabilitasyonu

kopek davranis bozuklugu rehabilitasyonu

Köpek Davranış Bozukluğu Rehabilitasyonu

Eskiden neşe dolu, hayata umutlu gözlerle bakan köpeğinizin giderek sizden uzaklaştığını mı düşünüyorsunuz? Can dostunuzu tanımakta zorlanıyor musunuz? Zaman kaybetmeyin! Uzman köpek eğitmeni Sedat Bensason, 15 yıllık köpek eğitimi kariyerinde edindiği tüm deneyimiyle, zor durumdaki köpeklerinizi ve sizi rahatlatacak, özel bir rehabilitasyon hizmeti hazırladı.

Köpek Davranış Bozukluğu Nedenleri

Köpekler, çok değişik nedenlerle davranış bozuklukları sergilemeye başlayabilir. Bu nedenlerin başında, geçmişte yaşadıkları trajik olaylar ya da sahiplerinin farkında olmadan uyguladıkları yanlış tutumlar sayılabilir. Değerli dostlarımız nadiren de olsa, fizyolojik sebeplerle de davranış bozuklukları gösterebilirler. Köpeği davranış bozukluğu gösteren köpek sahipleri, durumla nasıl başa çıkacaklarını bilemez hale gelebilirler. Hatta doğru zannettikleri yanlışlara düşüp, köpeğe faydalı olacağını sanarak bir takım yanlış uygulamalar benimseyebilirler. Davranış bozukluğunun sebebi ne olursa olsun, sorunun çözümünde zaman kaybetmeden profesyonel yardım alması gereken köpek sahiplerinin, köpeklerine karşı doğru tavır takınmaları çok önemlidir.

Köpek Davranış Bozukluğu Çeşitleri

Birçok değişik nedenle gelişebilen köpek davranış bozuklukları, karşımıza en sık; hiperaktivite ve aşırı heyecan, asosyallik, ayrılık endişesi geliştirme, takıntı ve korkaklık gibi rahatsızlıklarla çıkar. Köpek davranış bozuklukları er ya da geç, hem sizin hem de köpeğinizin hayatını zorlu bir sürece sokar. Öyle ki bu davranış bozukluklarının, köpeğinizin agresif tutumlar sergilemesine kadar uzanan dışa vurumları olabilir.

Köpek Davranış Bozukluğu’nda Rehabilitasyon Süreci

Köpeğinin, davranış bozukluğu sergilemesi hakkında şikayeti olduğu için yardım talep eden bir köpek sahibine verilmesi gereken ilk hizmet, köpeğinin rahatsızlığına bir teşhis koymaktır. Rehabilitasyonun ilk adımı olarak köpek sahibinin şikayeti dinlenir ve akabinde köpek ile ilgili gözlem aşamasına geçilir. Köpeklerin geliştirdiği davranış bozuklukları bazen, standart ve net belirtiler ortaya koymayabilir. Böyle bir durumda, Köpek Sahibi Koçu Sedat Bensason, vakit kaybetmeden köpeğin sağlık geçmişini bilen veteriner hekim ile irtibata geçerek edindiği bilgileri paylaşır. Bu sayede tedaviye medikal bir destek gerekip gerekmediği belirlenmiş olur. Rehabilitasyon sürecinin bir sonraki adımında, tanısı konmuş köpeğin tedavisi için gerekli çalışmalara başlanır. Bu noktada önemli olan, köpek sahibine aktarılan bilgilerin teoride kalmadan pratikte nasıl uygulanacağının gösterilmesidir. Hatırlatmak faydalı olacaktır. Köpeği davranış bozukluğu göstermeye başlayan bir köpek sahibinin, doğru yönde atacağı adımlar, rehabilitasyon sürecinde kilit role sahiptir.

COPYRIGHT © 2023 | Designed and Developed by UĞUR CİHAN AĞIRBAŞ