Köpek Eğitiminde Beden Dilinin Önemi

Önemli olan boyu değil beden dili.

Önemli olan boyu değil beden dili.

Köpek Eğitiminde Beden Dilinin Önemi

Köpek eğitiminde, insan ile köpek arasındaki iletişimin sağlam temellere dayanması diğer her şeyden daha önemlidir. İletişimin sağlıklı bir şekilde kurulabilmesi için ise çalışan bir kanala ihtiyaç vardır. Peki köpeklerle bu konu hakkında konuşamadığımıza göre onları tam olarak nasıl anlayabiliriz? Neyse ki sadık dostlarımız, içinde bulundukları ruh hallerini saklayamazlar. Köpeklerin niyetleri, davranış ile dışa vururken, duyguları ise beden dillerine yansır.

Köpeğin Davranışlarından Niyetini Anlamak

Köpeklerin niyetinin ne olduğunu anlamaya çalışırken aklımızda tutmamız gereken ana unsur, sakinliğini yitirmiş bir köpeğin içgüdüsel olarak seçebileceği 3 ana davranış modeli olduğudur. Bu davranışlar atağa geçmek, geri çekilmek ya da görmezden gelmektir.

Bir köpeğin davranışları bazı değişik durumlarda benzerlikler gösterebilir. Örneğin köpeğin birden bire geri çekilmesi,  endişe sonucu uzaklaşmak amacıyla olabileceği gibi, dostça bir kovalamaca oyunu başlatmak amacıyla da sergilenebilir.

Bir köpeğin ruh halini net bir şekilde okuyabilmek için, niyetini yöneten duygularını da kavrayabilmek gerekir. İşte köpeğin beden dilini yorumlayabilmek tam da bu noktada anlam kazanır.

Köpeğin Beden Dilini Analiz Ederek Duygularını Anlamak

Köpeklerin beden dillerini gözlemlerken vücutlarının her bölümü değişik anlamlar barındırır. Doğru mesajı algılayabilmek için en önemli bölgeler ise kafa, surat, kulaklar, sırt ve kuyruk bölgesidir. Genelleme yapmak gerekirse köpek belirtilen bu bölgelerini, ne kadar dik duruyorsa, o kadar baskın; ne kadar yatık tutuyorsa ise, o kadar itaatkar bir duygu durumunda olduğu söylenebilir.

Burada kısa kulakları geniş yelelerinden pek de gözükmeyen Chow Chowlar, ya da kesik kuyrukları dikey konum göstermeyen Rotweilerlar gibi, fiziksel özellikleri açısından vücudunun önemli bölgeleri ile mesaj gönderemeyen köpeklerin beden dillerini yorumlamakta sıkça hataya düşüldüğünü hatırlatmakta büyük fayda var.

Büyük Resmi Görebilmek

Üzerinize hızla gelen bir köpek tam saldıracağını sandığınız sırada öne doğru eğilip sizi oyuna davet edebilir.  Böyle bir durumda davranışa odaklandıysanız yere paralel sallanan kuyruğu ve yatık kulakları fark etmediğiniz için boşuna gerilebilirsiniz. Ya da geri geri uzaklaşan bir köpek bir yandan sırtını kabartarak ve hırlayarak diş gösterebilir. Burada da köpeğin dişlerini göstermesine takılarak aslında derdinin kaçarken kovalanmamak olduğunu gözden kaçırabilirsiniz.

Konu köpekler ile iletişim olduğunda, hem davranışın hem de beden dilinin bir bütün olarak beraberce gözlemlenebilmesi sayesinde işaretleri yakalamak ve bu yolla enerjiyi hissetmek başarıya ulaşmada en belirleyici faktördür.

Peki ya siz köpeğinizin beden diliyle anlattığı hangi mesajları algılayabiliyorsunuz?

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Yummly

COPYRIGHT © 2024 | Designed and Developed by UĞUR CİHAN AĞIRBAŞ