Köpek Tuvalet Eğitimi

kopek tuvalet egitimi

Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpeğinin tuvaletini evin herhangi bir köşesine yapması her köpek sahibine rahatsızlık verir. Eve geldiğinizde bu manzarayla karşılaşmak kısa sürede katlanılmaz bir hal alabilir. Bu durumda köpeğinizin nasıl bir tuvalet eğitimi alması gerekir? Tecrübeli köpek eğitmeni Sedat Bensason, siz köpek sahiplerine özel bir Köpek Tuvalet Eğitimi programı hazırladı. Eğitim programının dayandığı prensip Köpek Tuvalet Eğitimi’nin köpeğe sahibi tarafından verilebilmesini sağlamaktır. Bunun temel nedeni ise köpeğin tuvalet zamanı ile eğitim saatlerinin denk gelmeme ihtimalidir. Bu nedenle Köpek Tuvalet Eğitimi, köpeğin yaşamsal programının oluşturulması ve alışkanlığın geliştirilebilmesine yardımcı olacak teorik, pratik bilgilerin köpek sahibine aktarılması süreçlerini kapsar.

Köpek Tuvalet Eğitimi’nde Yaşam Alanı

Köpek Tuvalet Eğitimi söz konusu olduğunda atılması gereken ilk adım, köpeğinizin yaşam alanını tuvalet alışkanlığını kazanabilmesine yardımcı olacak şekilde düzenlemektir. Bu aşamada da, her zaman olması gerektiği gibi, köpeklerin doğal yaşam alışkanlıkları ve içgüdülerinden yararlanılmalıdır. Köpekler doğal ortamlarında sağlıklı bir şekilde yürüyebildikleri ilk günden itibaren, beslendikleri ve/veya dinlendikleri alanı kirletmeme içgüdüsüne sahiptirler. Bu nedenle Köpek Tuvalet Eğitimi programında ilk iş köpeğe dinleneceği bir yatak ve bu yatağa yakın yerde bulunan bir su kaynağı tanıtmaktır. Tabi ki yemekler de öğün saatlerine sadık kalınacak şekilde bu bölgenin hemen yanında verilir. Aşamanın profesyonellerce verilmesi gereken kritik kararı ise, temiz kalması gereken bölgeye ne çok uzak ne de çok yakın olacak şekilde belirlenecek olan tuvalet alanının konumlandırılmasıdır. Köpek Tuvalet Eğitimi sürecinde üzerinde titizlikle durulması gereken bir diğer unsur ise köpeğin yaşam alanın büyüklüğünün belirlenmesidir. Bu konuda eğitimin yapılacağı evin fiziksel olanakları göz önünde bulundurulur. Bazı evlerde köpeğe özel bir oda ayrılabilinirken, bazı evlerde ise kafes ve tel çitler ile alan sınırlamasına gitmek yolu seçilebilir. Akıllarda soru işareti kalmaması adına belirtmekte fayda var. Kafes ve tel çit kullanarak alan kısıtlama kararı verilmesi durumunda, kafes hiçbir şekilde ceza amacıyla kullanılmaz. Tam aksine köpeğin kafesi, doğada yaşayan köpeğin ini gibi güvenli bir alanı temsil eder.

Köpek Tuvalet Eğitimi’nde Pozitif Koşullandırma

Köpek Tuvalet Eğitimi’nde başarıya giden tek yol, köpeği tercih ettiği her doğru davranıştan dolayı ödüllendirmekten geçer. Burada maharet, köpeğin ödülünü tuvaletini yaptığı için değil, tuvaletini doğru alana yaptığı için alabildiğini anlamasını sağlamaktır. Köpeğin yanlış bir davranış sergilemesi sonucu köpeğe verilen negatif uyarılar ise süreci asla iyiye götürmez. Hatta köpek sahibi ile köpeğin ilişkisinde kalıcı yaralar açabilme potansiyeli barındırır. Her türlü eğitim sürecinin olmazsa olmazı kabul edilen köpeğin sahibi ile göz teması kurması durumunu dahi etkileyebilecek olan bu durum, köpeğinizin gerçek potansiyelini hiçbir zaman görememenize bile sebep olabilir. Köpek sahiplerinin bu konu hakkında bilmeleri gereken bir diğer nokta da sahiplerini yanlış yere tuvalet yaparak çıldırtabilmeyi öğrenen köpeklerin, bu kozu her daim ellerinde tutacaklarıdır.

Köpek Tuvalet Eğitimi’nde Gözlem ve Yeme, İçme Programı

Köpek Tuvalet Eğitimi’ni başarıya ulaştıran en önemli enstrümanların başında gözlem yapmak gelir. Köpeğin yemek yedikten yaklaşık ne kadar süre sonra tuvalet ihtiyacı oluştuğunu bilmek, işleri son derece kolaylaştırır. Köpeğin tuvaletini yapmak için eğilmeden hemen önce yaptığı, etrafında bir tur dönmek ya da aniden gözden kaybolmak gibi tipik hareketleri yakalamak ise, süreçte kritik bir öneme sahiptir. Köpeğin tuvalet alışkanlıklarını gözlemlemek, onun tuvaletini doğru alana yapmasını ve bu sayede ödüle ulaşmasını motive etmekte son derece yardımcı olur. Köpeğin tuvaletini tutabilmesini sağlayan kasları, köpeğin yaşına göre kuvvetlenmektedir. Bu nedenle köpeğinin tuvalet ihtiyacı oluşacağı zamanlarda yanında olamamak durumunda olan köpek sahipleri için, köpeğin yeme içme saatlerini programlamak bir seçenek olabilir. Köpek Sahibi Koçu Sedat Bensason, böyle bir durumda yeme, içme programını mutlaka köpeğin gelişimini takip eden veteriner hekim ile işbirliği yaparak belirler.

COPYRIGHT © 2024 | Designed and Developed by UĞUR CİHAN AĞIRBAŞ