Masadan Yemek Dilenen Köpekle Nasıl Başa Çıkılır?

Masadan Yemek Dilenen Köpekle Nasıl Başa Çıkılır?

Köpeğiniz siz yemek yerken sizi rahatsız mı ediyor?

Köpeğiniz siz yemek yerken sizi rahatsız mı ediyor?

Köpeğinin masadan yemek dilenmesi, köpek sahiplerinin en sık karşılaştıkları disiplin sorunlarındandır. Köpeğimize istediği her şeyi vermemiz ona karşı duyduğumuz o sonsuz sevgimizin talihsiz bir yan etkisidir. Dolayısıyla köpeğimiz biz yemek yerken dilenmeye başladığında çoğumuz bu durumla başa çıkamayarak ona istediği yemeği veririz. Halbuki yemek dilenmeyi engellemek, köpeğinizin değiştirilmesi en kolay davranışlardan biridir. Bir köpek sahibi olarak tek ihtiyacınız biraz irade biraz da disiplin. İşte bu sorunun çözümünde izlemeniz gereken yol.

 

Köpeğiniz için üzülmeyin.

Öncelikle köpeğinizin günlük besin ihtiyacının karşılandığından emin olmalısınız. Evde hazırlanan mamalar kullandığınızda köpeğinize besin değerleri açısından dengeli bir gıda sağladığınızdan emin olmak zor ve zahmetli bir iştir. Bunu sağlayabilmenin en kolay yolu köpeğinizi kuru mama ile beslemektir. Satın aldığınız kuru mama ambalajlarının arka yüzünde bulunan tabloda köpeğinizin yaşı ve kilosuna göre ona kaç gr. mama vermeniz gerektiği bellidir. Yine de köpeğinizin yeteri kadar beslenip beslenmediğinden emin olamıyorsanız, köpeğinizin gelişimini ve kilosunu veterineriniz ile birlikte takip etmektir. Unutmayın, köpeğinize masadan vereceğiniz iki lokma yemek onun açlığını gidermez.

 

Dilenmekte olan köpeğinize yemek vermeyin.

Bu aslında herkesin yapılması gerektiğinden emin olduğu fakat köpeğiniz gözünüzün içine acınası bakışlar fırlatırken hatta ince bir ağlama sesinin ardından bacağınıza elini ya da kafasını koymasının ardından neredeyse başarılması imkansız gibi görünen bir maddedir. Köpeğinizin bu tür davranışları onun masanın üzerinde duran salama ulaşmak için elinde olan en büyük kozudur. Ve emin olun köpeğiniz bu durumun farkında. Çünkü bu tavır daha önce onu başarıya ulaştırmıştı.

Köpeğinize yemek vermek onu ödüllendirmenin bir yoludur ve bildiğiniz gibi ödül hemen öncesindeki davranışı pekiştiren bir etki yaratır. Köpeğinize masada yemeğinizi yerken verdiğiniz her lokma, ona yeteri kadar dilenirse yemeğe ulaşacağını öğretir.

Yapmanız gereken, alışkanlıklarınızı bir tarafa bırakmak ve köpeğinize dilendiği yemeği vermeme iradesini gösterebilmektir. Bu sayede köpeğiniz kısa sürede yalvarmanın ona herhangi bir şey kazandırmayacağını öğrenecektir.

 

Dilenmekte olan köpeğinizi görmezden gelin.

Dilenmek köpeğiniz açısından ilgi çekme çabası ile yapılan bir davranıştır. Köpeğinizin ilgi talebini karşılamak yerine onu görmezden gelerek bu davranışın ona bir şey kazandırmadığını öğrenmesini sağlamalısınız. Köpeğiniz yemek için dilenirken onunla konuşmak, onu okşamak ya da onunla göz teması kurmak onun içinde bulunduğu ruh halini beslemenize ve ona doğru yolda olduğu izlenimine kapılmasına yol açacaktır. Bunun yerine onu yok varsaymak yapabileceğiniz en doğru harekettir.

 

İstikrarlı olun.

Eğitimin konusu ne olursa olsun, istikrar başarıda kilit rol oynar. Köpeğinizin dilenmesinin ona bir şey kazandırmayacağını öğrenebilmesi için bunu her denediğinde başarısızlığa uğraması gerekmektedir. Bu noktada evde yaşayan her bireyin hatta misafirlerin bile bu kurala her koşulda uyması bir gereksinim değil bir zorunluluktur.

 

 

Sabırlı olun.

Unutmayın ki köpekler de biz insanlar gibi kötü alışkanlıklar geliştirirken çok hızlı, bu kötü alışkanlıkları iyi alışkanlıklar ile değiştirirken ise biraz hantal davranabilirler. Köpeğiniz dilenmekten vazgeçmemekte ısrarcı olsa dahi karamsarlığa kapılmayın ve bir önceki maddede bahsedildiği üzere süreci istikrarlı bir şekilde yürütmeye devam edin. Bu noktada köpeğiniz ile yapacağınız genel liderlik çalışmaları süreci hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

 

Köpeğiniz, siz yemek yerken nasıl davranıyor? Yorumlarınızı bekliyorum.

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Yummly

COPYRIGHT © 2024 | Designed and Developed by UĞUR CİHAN AĞIRBAŞ