Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi’nin İncelikleri

Birbirimizi yormasak...

Birbirimizi yormasak…

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi’nin İncelikleri

 

Köpekler için tuvalet, bir eğitimden çok bir alışkanlık meselesidir. Biz sahiplerin yapması gereken, köpeğimizin bu alışkanlığı kazanabilmesine yardımcı olmaktır. Yavru köpeğimize tuvalet alışkanlığı kazandırmak genelde endişeli ve sinirli bir süreç olarak yaşanır. Fakat bu durumun köpek üzerinde stres yaratması, öğrenmeyi yavaşlatır. Sorunun çözümüne giden yolu anlayabilmek için ilk yapmamız gereken şey, doğada işlerin nasıl yürüdüğüne bakmaktır.

 

Yavru Köpekler Tuvalet Alışkanlığını Nasıl Kazanır?

Yavru köpekler doğal ortamlarında inlerde yaşarlar. İnlerinin içinde yemek yer, uyur ve tuvalet ihtiyaçlarını giderirler. Fakat yavrularca kirletilen in, anneleri tarafından mutlaka temizlenir. Böylece yavru köpekler yaşam alanlarında üre kokusu almazlar. Yavrular annelerini taklit etmeyi öğrenecek yaşa geldiklerinde ise tuvalet için inin dışını kullanmayı öğrenirler.

 

Yavru Köpeğe Tuvalet Alışkanlığı Kazandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Yavru köpeklerimizin tuvalet alışkanlığını edinebilmesi için biz köpek sahiplerinin üzerine düşen temel görev, doğayı taklit etmektir.

 

Sakinliğinizi Koruyun

Köpek eğitiminin konusu ne olursa olsun, yavru köpeğinizle ilişkilerinizi üst seviyeye taşımak için sakinliğinizi korumak zorundasınız. Özellikle konu tuvalet alışkanlığı olduğunda, sabırsızlık kesin başarısızlık getirir. Köpeğinizi tuvaletini istediğiniz yere yapması için onu zorlamanız, köpeğinizi strese sokacak ve dışkılama sistemini kilitleyecektir. Tabi ki kilitlenen sistem üzerindeki baskı kalktığında açılacak ve köpeğiniz fark etmediğiniz bir anda, kendini sizin asla istemediğiniz bir bölgede rahatlatacaktır.

 

Alan Kısıtlama Yardımcıları Kullanın

Yavru bir köpek doğal ortamında yaklaşık 2-5 m2’lik bir inde yaşar. Köpeğimizi bunun onlarca katı büyüklüğünde olan evimizde tamamen serbest bırakmak pek akıllıca olmaz. Alanın büyüklüğü köpeğimizi kontrol edebilmemizi güçleştirir. Dolayısıyla çit sistemi ile belirlenmiş bir alan içine konulacak bir kafes işleri kolaylaştıracaktır. Bu durum, köpeğimizin doğal çevresine yakın bir imaj çizerken, bizim de sürece hakim olmamıza hizmet eder. Burada altın kural çit sistemini ve kafesi, asla bir ceza aracı olarak kullanmamaktır.

 

Yavrunuzun Sindirim Sürecini Gözlemleyin

Yavru köpekler yemek yedikten sonra belli bir süre içinde tuvalet ihtiyaçlarını gidermek isterler. Bu süre genelde 5 ila 30 dakika arasındadır. Köpeğinizin ne zaman tuvaletini yapacağını tahmin edebilmek, doğru alışkanlığın pekişmesi için köpeğinizin yanında olabilme avantajı sağlar.

 

Pozitif Koşullandırma Uygulayın

Okuma yazmayı sınıfında en geç öğrenen çocuğa baskı yapılmaz. Aynı şekilde yavru bir köpek de hata yaptığında ona asla kızılmamalıdır. Yavru bu hatayı kazara ya da henüz kendisinden beklenenin ne olduğunu anlamadığı için yapmış olabilir. Yavru bir köpeğin tuvalet alışkanlığını pekiştirirken uygulanması gereken tek yöntem pozitif koşullandırmadır.

 

Profesyonel Yardım Almaktan Kaçınmayın

Yukarıda anlatılanlar doğru bir şekilde uygulandığında tuvalet alışkanlığı kazandırma uğraşı, sıkıntılı değil olsa olsa yorucu bir süreçtir. Lütfen yeni ortamına uyum sağlamaya çalışan ve doğal yaşantısının çok ötesinde beklentileri karşılamak zorunda olan yavru köpeğinizin üzerine stres yüklemekten kaçının. Bu noktada işler planladığınız gibi gitmiyorsa canınızı sıkmayın. Köpek Sahibi Koçu bir telefon uzağınızda.

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Yummly

COPYRIGHT © 2024 | Designed and Developed by UĞUR CİHAN AĞIRBAŞ