Köpek Eve Uyum Eğitimi

kopek eve uyum egitimi

Köpek Eve Uyum Eğitimi

Tıpkı bizler gibi, köpekler de yaşadığı ortamdan farklı bir yere taşınmak zorunda kaldığında, bazı sorunlar yaşar. Bu geçiş dönemi bazen, köpeğin sahibinden ayrılmasından kaynaklı daha da zorlu olabilir. Kariyeri boyunca yüzlerce barınak köpeğinin, Eve Uyum Eğitimi’ni başarıyla tamamlamış olan uzman köpek eğitmeni Sedat Bensason’un köpek sahipleri için hazırladığı özel bir köpek eğitimi hizmeti var.

Köpek Eve Uyum Eğitimi’nde Ev Değişikliği

Köpekler doğal yaşamlarında da değişik sebeplerden ötürü yaşam alanlarını değiştirmek zorunda kalabilirler. Bunun nedeni kaynak yetersizliğinden, başka bir sürünün baskısına kadar çeşitlilik gösterebilir. Sebebi ne olursa olsun, bu değişikliğin doğada nasıl yapıldığını bilip, kendi köpeğimizin yaşam alanı değişikliğini de bu doğal süreçlere benzetebilmeliyiz. Bu sayede, köpeğimizin yeni evine uyum sürecini rahatlıkla tamamlayabiliriz. Hatta ev değişikliğinin, köpeğimizin eski evimizde uymadığı bazı kuralları daha net ortaya koyabileceğimiz bir fırsat olduğu bile söylenebilir. Yeni bir eve taşınacak olan bir çocuğun yeni odasına duyacağı merak gibi köpeklerin de yeni yaşam alanlarına karşı motive edilmesini sağlamak gerekir. Bu noktada sıkça yapılan hata taşınma telaşıyla köpeği arabaya atıp, yeni evine getirmek ve ona bir koltuk muamelesi yapmaktır. Vurgulamakta büyük fayda var. Köpek Eve Uyum Eğitimi’nde ev değişikliğine uyum süreci köpeğin yeni evine ayak bastığı ilk anda başlar. Bu değerli ana hükmedebilmek fırsatını kaçıran köpek sahiplerinin hiç işine gelmez. Çünkü ilerleyen günlerde oluşabilecek kural ihlallerini ortadan kaldırmak için daha çok zaman ve efor harcamak zorunda kalırlar.

Köpek Eve Uyum Eğitimi’nde Sürü Değişikliği

Tıpkı yaşam alanı değişikliği gibi, sürü değişikliği de köpeklerin doğal hayatlarında karşılaşabilecekleri bir durumdur. Köpek ister eski sürüsü tarafından dışlanmış, ister sürüsünden kendi vazgeçmiş olsun süreç aynı şekilde işler. Eski sürü ile bağ kopmuştur ve sosyal sürü hayvanı olan köpek yeni sürüsüne adapte olması gerektiğini bilir. Eski sürüsünden ayrılmış bir köpek, yeni sürüsüne adapte olmaya çalışırken, ilk dikkat edeceği unsur, bu yeni sürünün kuralları ve hiyerarşik yapısı olur. Tabii bu durumda bir köpek edinmesi gereken bilgileri değişik yollarla araştırabilir. Kimi köpek yeni yapı ve kuralları, sürüden mesafeli kalıp gözlemleyerek anlamaya çalışır. Kimi köpek ise, sınırlarını zorlayarak kendisine ne zaman dur deneceğini araştırır. Yeni köpeğin sürüye adapte olma yöntemi ne olursa olsun, köpek sahibine bu uyum sürecinde büyük bir sorumluluk düşer. Yeni köpeğe sürüdeki hiyerarşik konumunu benimsetmek.

Köpek Eve Uyum Eğitimi’nde Köpek Psikolojisi

Köpeklerin alışkanlıklarına, ritüellerine ve sürülerine duydukları bağlılık, onları değişikliklere uyum sağlamak konusunda az da olsa zorluk yaşamaya yöneltebilir. Fakat süreç köpek sahibinin alacağı profesyonel yardım sayesinde doğru yönetildiğinde, bu durumdan fırsat yaratmak olanağı meydana gelir. Unutulmamalıdır ki, köpekler geçmişi ya da geleceği değil anı yaşarlar. Köpek eğitimi alanında 15 yıldır yüksek başarı oranı ile hizmet veren Köpek Sahibi Koçu Sedat Bensason tarafından oluşturulan hizmetimizle yeni evlerine adapte olmakta zorlanan sadık dostlarımıza ikinci bir şans sunuyoruz.

COPYRIGHT © 2024 | Designed and Developed by UĞUR CİHAN AĞIRBAŞ