Süs Köpeklerine Yakın Plan

Popüler Süs Köpeği Cinsleri

Popüler Süs Köpeği Cinsleri

Süs Köpeklerine Yakın Plan

Malum özellikle büyük şehirlerdeki evler ne bahçeli, ne de büyük. O nedenle bazı köpek sahibi adayları küçük köpekler sahiplenmeye yönelebiliyor. Eğer siz de küçük bir köpek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken şey süs köpeği cinslerini iyice araştırmak olmalı.

Günümüzde üreticilerin kontrolü dışında doğan süs köpeklerinin birçoğu da iki ya da daha çok cinsinin karışımı. Bu durum köpeğinizin huylarında hem annesinden hem de babasından gelen karakteristik özellikler taşımasına sebep olabilir. Bazılarının da bu yüzden karma isimleri var. Mesela “Pinchi” (Minyatür Pinscher ve Chihuahua) Eğer köpeğinize henüz isim vermediyseniz siz de böyle eğlenceli bir kombinasyon yapabilirsiniz.

Bu gruptaki köpekler genel olarak kucak dostu ve diğer cinslere göre daha az enerji düzeyleri var. Ama bu durum her köpek için geçerli değil. Dolayısıyla, hayatınızı paylaşacağınız köpeği seçerken sizin enerji seviyenize uygun bir köpekte karar kılmalısınız.

Lütfen unutmayın, köpeğinizin küçük olması, az egzersize ihtiyaç duyduğu anlamına gelmiyor. Süs köpekleri de genel egzersiz, disiplin ve eğitime ihtiyaç duyarlar.

Küçük köpeklerin özellikle ilk defa köpek sahibi olanlara sunduğu en büyük avantaj 3 kiloluk bir köpeği 30 kiloluk bir köpekten çok daha rahat kontrol edebilecek olmanızdır. Ama küçük köpeği eğitmenin büyüğünden daha kolay olacağı yanılsamasına düşmeyin. Sadece fiziksel olarak daha rahat olacağı kesin.

Ayrıca, yavruluk döneminde narinliği sebebiyle aşırı korumacı bir tavırla süs köpeğinizi insanlar ve köpeklerle yeteri kadar sosyalleştirmediğiniz durumlarda, köpeğiniz büyüdükçe agresifleşebileceğini ve tam bir havlama makinesine dönüşebileceğini de unutmamalısınız.

Sizce süs köpeği sahibi olmak nasıl hissettiriyor? Yorumlarınızı bekliyorum.

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Yummly

COPYRIGHT © 2024 | Designed and Developed by UĞUR CİHAN AĞIRBAŞ